08 лютого 2018 року в Хмельницькій обласній адміністрації відбулась нарада з головами об’єднаних територіальних громад, сільських, селищних і міських рад, головами районних державних адміністрацій на чолі з першим заступником голови Хмельницької обласної державної адміністрації Володимиром Кальніченком та за участі  начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Василя Василенка, начальників структурних підрозділів Держгеокадастру у Хмельницькій області, начальника Хмельницької регіональної філії Центру ДЗК Сергія Кушнірука на тему «Передача земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад».

Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад» Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 року має забезпечити:

формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об’єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України;

передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліку земельних ділянок державної власності, права на які виставлені на земельні торги, в комунальну власність об’єднаних територіальних громад після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди таких земельних ділянок;

здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об’єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Для того, щоб розпочати передачу земель необхідно, щоб виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад на пленарних засіданнях прийняли рішення про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність. Після прийняття рішення необхідно звернутися з відповідним клопотанням до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

За результатами поданих клопотань Головне управління приймає рішення про проведення інвентаризації земель об’єднаної територіальної громади. Здійснюється інвентаризація земель згідно плану-графіка, затвердженого Головним управлінням. Роботи з інвентаризації буде виконувати Хмельницька регіональна філія Центру ДЗК.

За результатами інвентаризації земель будуть сформовані земельні ділянки, присвоєні кадастрові номери земельним ділянкам, сформовані реєстри земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не передані у власність та зареєстровано право власності держави на земельні ділянки.

Головним управлінням буде прийнято наказ про передачу земельної ділянки державної власності в комунальну та здійснено приймання-передачу земельних ділянок в комунальну власність згідно підписаних актів приймання-передачі.

Наказ Головного управління про передачу земельної ділянки державної власності в комунальну та підписаний акт приймання-передачі буде підставою для реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки в Єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

До 1 грудня 2018 року Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області планується передати орієнтовно 95,8 тис га земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад.

На сьогоднішній день формуються планово-картографічні матеріали необхідні для проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності, з метою передачі їх у комунальну власність об’єднаних територіальних громад, які погоджені із відповідними головами об’єднаних територіальних громад.

Для висвітлення стану передачі земель об’єднаним територіальним громадам створено спеціальний портал (otg.land.gov.ua) та для отримання оперативних консультацій з даного питання від фахівців Держгеокадастру запроваджено функціонування гарячої лінії (0 800 502 528).

Прийняте Урядом рішення забезпечить права громад на землю, удосконалить механізм управління у сфері земельних ресурсів, дозволить чітко і прозоро формувати дохідну частину місцевих бюджетів в частині плати за землю. У свою чергу, це стимулюватиме територіальні громади до добровільного об’єднання з метою формування спроможних органів місцевого самоврядування.

По закінченню інформаційно-роз’яснювальної бесіди Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в особі Василенка Василя Миколайовича – начальника Головного управління та сільські, селищні, міські голови уклали меморандум про співпрацю, метою якого є визначення основних вимог та підходів, що застосовуватимуться при здійсненні заходів щодо передачі у комунальну власність об’єднаних територіальних громад земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.