До уваги територіальних громад Хмельницької області!

На території Хмельницької області потребують оновлення нормативної грошової оцінки 718 населених пунктів.

У листопаді 2021 року в Україні набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», яка суттєво оновила підходи до визначення розміру нормативної грошової оцінки (НГО), впровадила нові вимоги та можливості для територіальних громад щодо

визначення бази оподаткування та орендної плати на своїх територіях.

Дана методика має наступні переваги:

– можливість проведення НГО одночасно для всієї території територіальної громади;

– автоматизація розрахунку розміру НГО в системі державного земельного кадастру.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про оцінку земель», технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з НГО відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову у затвердженні такої технічної документації.

Важливо пам’ятати: згідно з п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Положення цього пункту не поширюються на рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів, які надаються в оренду, нормативна грошова оцінка яких раніше не проводилася та/або не була затверджена в порядку, визначеному законодавством, та за умови, що розмір такої нормативної грошової оцінки земельних ділянок перевищує розмір нормативної грошової оцінки відповідної площі ріллі по області.

Рішення рад, зазначені в абзаці другому цього пункту, оприлюднюються органом місцевого самоврядування не пізніше 10 днів з дня прийняття відповідного рішення та застосовуються з першого числа другого місяця, наступного за місяцем прийняття такого рішення.

Згідно з Методикою, з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок складається електронний документ відповідно до вимог Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051.

Отже, після затвердження документації, інформація про розроблену НГО має потрапити до Державного земельного кадастру і лише тоді буде доступна можливість отримання електронного витягу з НГО.

Інформація до Державного земельного кадастру, вноситься на підставі сформованого розробником обмінного файлу формату «XML».

З економічної точки зору оптимальним є розробка оцінки одразу для всієї території територіальної громади.

Переваги, які отримають громади при розробленні НГО на всю територію територіальної громади:

– встановлення уніфікованого підходу до визначення НГО земель всієї громади;

– запровадження можливості швидкого та якісного отримання даних про НГО окремої земельної ділянки з використання автоматизації процесів розрахунку в Державному земельному кадастрі;

– зменшення витрат коштів та часу на виготовлення технічної документації з НГО земель у порівнянні з окремим виготовленням для ділянок та населених пунктів;

– впровадження єдиної зрозумілої бази оподаткування та орендної плати для всієї громади.

Перед розробкою НГО на всю територію громади, рекомендуємо визначитись з її остаточними межами та зареєструвати такі межі в Державному земельному кадастрі.