Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» визначено коло осіб, які зобов’язані подавати щорічно до 1 квітня за місцем роботи (служби) декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік.
До кола таких осіб відносяться працівники усіх державних органів, в тому числі працівники системи органів Держземагентства України.
Вказані особи повинні декларувати свій майновий стан, а також майновий стан членів сім’ї та більшість своїх значних за розміром видатків.
З метою недопущення помилок при оформленні декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру Міністерством юстиції України 16 жовтня 2013 року надано Методичні рекомендації «Запобігання та протидія корупції в державних органах та органах місцевого самоврядування», з якими можна ознайомитись на сайті Міністерства юстиції України: http://www.minjust.gov.ua/anti_corruption_news. Вищевказаними методичними рекомендаціями більш детально роз’яснено поняття суб’єктів декларування, строки подання декларації, основні правила заповнення декларацій, а також перевірка декларацій.
Слід звернути увагу, що за загальним правилом декларація подається до 1 квітня наступного за звітним року, але Законом передбачено винятки із вказаного правила для осіб, які не мають об’єктивної можливості дотриматися зазначеного строку або встановлення для них іншого строку зумовлено обставинами, за яких подається декларація.
Це стосується суб’єктів декларування, які:
1) не мали можливості подати до 1 квітня за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік через перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, через тимчасову непрацездатність, перебування за межами України, під вартою – подають таку декларацію за звітний рік до 31 грудня;
2) звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування – подають декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, при звільненні або припиненні служби.
Що стосується осіб, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, то вони подають декларацію за місцем попередньої роботи (служби) до 1 квітня наступного за звітним року.
Згідно змін до ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», які набрали чинності з 1 січня 2014 року, запроваджено перевірку деклараційпро майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, яка буде здійснюватись уповноваженими підрозділами державних органів, а саме:
1. перевірка фактів своєчасності подання декларацій;
2. перевірка декларацій на наявність конфлікту інтересів;
3. логічний та арифметичний контроль декларацій.
Нагадуємо, що за не подання або несвоєчасне подання декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, а також не повідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунку в установі банку-нерезидента ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність.