20 листопада 2013 року у Хмельницькому відбулось обговорення подальшої долі земель сільськогосподарського призначення.До 2016 року в Україні діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Однак, парламентарі готують законопроект, який передбачає зміни у земельних відносинах, у тому числі і дозвіл на продаж землі. Представники громадських організацій категорично проти таких нововведень, тому ініціювали проведення круглого столу. На зустріч запросили обласних посадовців: представника департаменту агропромислового розвитку Хмельницької ОДА, державного управління охорони навколишнього природного середовища в області та Головного управління Держзмагентства у Хмельницькій області.

Земля – найбільше багатство та головна годувальниця українських селян. А ще, причина бурхливих суперечок та конфліктів. Тепер, кажуть фахівці, настав час запроваджувати зміни. Вони передбачені відповідним законопроектом України  «Про  обіг земель сільськогосподарського призначення», процес погодження якого відбувся в міністерствах та інших центральних органах виконавчої влади і зараз він готується до розгляду Кабінетом Міністрів України. Формулювання дещо уточнено, технічні помилки виправлено, юридично вдосконалено. Однак, неузгодженими залишаються декілька принципових питань, від обраного варіанта відповідей на які залежатимуть стратегічні напрями розвитку українського села, сільськогосподарського землекористування та, без перебільшення, сама доля українського народу як у близькому, так і в далекому майбутньому. З урахуванням того, що такі ж самі питання звучать і з вуст представників окремих аграрних корпоративних спільнот та деяких міжнародних консалтингових та фінансових організацій, та основне – ознайомити громадян України із цими принциповими запереченнями та думкою Держземагентства щодо них. А саме: щодо необхідності обмежень до покупців земель сільськогосподарського призначення, щодо встановлення у проекті закону граничної площі земельних ділянок у власності (як регуляторного заходу  держави щодо обмеження концентрації значних площ сільськогосподарських угідь в однієї особи, можливості встановлення монопольного стану на ринку продовольства, упередження надмірного соціального розшарування суспільства та остаточної маргіналізації сільського населення (один «пан», решта — «холопи»), його подальшої деградації та вимирання), щодо застосування диференційованого  розміру державного мита як інструменту для недопущення спекуляцій сільськогосподарськими землями.

Начальник управління державного земельного кадастру у Хмельницькій області Музика Михайло Володимирович довів до відому учасників зібрання, що Держземагентство вважає, що запропонований законопроектом механізм для запобігання спекулятивних операцій на ринку сільськогосподарських земель шляхом встановлення регресивної шкали ставки державного мита (від 100% нормативної грошової оцінки — при відчуженні протягом першого року з моменту придбання, до 10% — при відчуженні протягом десятого року з моменту придбання) у разі їх перепродажу є найбільш ефективним та поширеним у Європі. Крім того, такий механізм був підтриманий Урядом, депутатами та громадськістю ще у тексті проекту Закону України «Про ринок земель».

Проте, у громадськості інша думка. Хвилюються, що після затвердження такого закону селянські землі повторять долю радянських заводів. Скуплять за безцінь та використовуватимуть не за призначенням.

Посадовці заперечують, згідно з документом передбачено перелік осіб, які претендуватимуть на купівлі ділянок першочергово, крім того додають, що площа землі, яку можна продати в одні руки, чітко прописана. Та активісти цей пункт заперечують. Зауважують, що закон дозволяє консолідацію землі. А це лякає найбільше.

Представник Держземагентства зазначив, що законопроект потребує серйозного доопрацювання. Його ще не раз обговорюватимуть на спільних зустрічах. Представники громадськості твердо стоять на своєму, вважають, що документ не можна затверджувати. Відносини навколо сільськогосподарських земель варто будувати лише на основі оренди. Відповідне звернення підготували до Кабміну, президента та парламенту.

Пропонуємо переглянути відеоматеріали стосовно даної статті.

Зберегти чи продати

Випуск новин на ХОДТРК “Поділля-центр”

Земля – основне багатство народу

Сектор взаємодії з ЗМІ та громадськістю

Головного управління Держземагентства

у Хмельницькій області