Підсумки круглого столу в рамках другого етапу онлайн-конференції Програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами

 

24 червня 2021 року Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) за підтримки Програми USAID АГРО провела другу онлайн-конференцію у форматі круглого столу в рамках реалізації програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами.

 

Круглий стіл відбувся для учасників із Хмельницької області. Серед ключових питань, що піднімалися учасниками:

  • Сприяння органам місцевого самоврядування сільських громад у розширенні їх участі у формуванні державної політики у сфері земельних відносин, проведенні інституційної реформи Держгеокадастру, підтримці комплексної земельної реформи та децентралізації в Україні, а також у захисті інтересів органів місцевого самоврядування у сфері землеустрою.
  • Налагодження комунікації між представниками Держгеокадастру та органами місцевого самоврядування.
  • Вирішення проблемних питань в сфері земельних відносин, які виникають на місцевому рівні.
  • Підтримка земельної реформи на етапі впровадження ринку земель

У заході наживо взяли участь 24 представники об’єднаних територіальних громад Хмельницької області.

 

На питання учасників відповідали:

 

Василь Василенко, начальник ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій    області, Сергій Завадський, в. о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Сергій Кубах – керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО, Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, Резникова Катерина, експерт Всеукраїнської асоціації громад, Андрій Мартин, старший проєктний менеджер Офісу реформ КМУ (Кабінету Міністрів України), Ксенія Бережна, головний спеціаліст Департаменту контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру, Данило Кінь, представник Науково-дослідного інституту геодезії і картографії.

 

Роман Лещенко зокрема зазначив: «Для швидкої адаптації громад до нових реалій ми пропонуємо 7 простих кроків для того, щоб громади були максимально прозорими і ефективно використовували потенціали, які є у прийнятих законах. Ми радимо громадам провести інвентаризацію земель, зробити комплексний план просторового розвитку територій, зустрітись із потенційними інвесторами, регулярно проводити нормативно-грошову оцінку земель, оприлюднити всю землевпорядну та містобудівну документацію на публічних ресурсах місцевих громад, виставити земельні ділянки на аукціони, знайти справжніх фахових землевпорядників та сформувати відповідні департаменти».

 

«На зустрічі, яка передувала цій та відбувалася ще до вступу в дію закону, актуальними питаннями виявилися ті, які стосувалися передачі земель з державної в комунальну власність, звісно ж сільськогосподарського призначення. Тепер закон в дії й левова частка цих запитань є зрозумілою.

Ті землі, які згідно чинного законодавства повинні були перейти під опіку та повноваження територіальних громад в нашому регіоні – перейшли. Тут відхилюсь від роз’яснень і згадаю, що виконуючий обов’язків юридичного правління та головна контактна особа щодо питань землевпорядкування Циганюк Ігор. Саме він відповідальний за те, аби кожне звернення було почуте й відбулося належне надання відповідей на запитання.

Зауважу, що найбільш часте питання стосується 2/3 голосів необхідних при наданні земельної ділянки при затвердженні проекту землеустрою. Також виникають запитання щодо земель водного фонду: чи перейшли вони в розпорядження самоврядів? Зауважу: якщо ці землі не надані в постійне користування державних підприємств установ та організацій, то вони переходять в розпорядження територіальних громад. Також викає багато запитань пов’язаних з набуванням органами місцевого самоврядування повноважень щодо державного контролю з використання та охороною земель», – повідомив Василь Василенко.

 

Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад,  підсумував: «Органи місцевого самоврядування отримали безпрецедентні можливості у розпорядженні та управлінні своїми ресурсами, що дає змогу наповнення місцевих бюджетів та економічного розвитку території, покращення якості життя сільського аграрного виробника та всіх мешканців громад. Але нові повноваження несуть за собою велику відповідальність, тому важливо виважено ставитись до прийняття рішень щодо розпорядження земельними ресурсами, компетентності та професійних навичок співробітників виконавчих органів місцевих рад, виключати можливість корупційних складових».

 

Програма USAID АГРО підготувала оновлений Практичний Інструментарій із управління земельними ресурсами. Він допоможе органам місцевого самоврядування ефективно організувати свою роботу в галузі управління земельними ресурсами.

 

Завантажити Інструментарій можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1C0m9EGff-rqwFiXBCd6n4WKu4P0IxDDn/view

 

Запис круглого столу в Хмельницькій області можна переглянути за посиланням.